Turkcell, Vodafone ve Avea takipçi analizi

GSM sektöründeki üç büyük operatörün takipçilerinin markalara dağılımını ve operatör sâdakatını ölçmek amacıyla Twitter'ı baz alarak analiz aracımızla bir araştırma yaptık. Sektör toplam büyüklük olarak 1.5 milyon gibi rakama yaklaşırken Twitter üzerinde üç büyük operatörün güncel takipçi sayıları şöyle oluşmuş;

  1. Turkcell 596,307
  2. Vodafone 574,387
  3. Avea 297,663

Bu takipçilerin markalara dağılımı ise şöyle;


Sadık kitle;

Kendi takipçileri dikkate alındığında;

  • Turkcel takipçileri arasında sadece Turkcell’i takip edenler %69,
  • Vodafone takipçileri arasında sadece Vodafone’u takip edenler %67,
  • Avea takipçileri arasında ise sadece Avea’yı takip edenler %49’luk bir orana sahip.

Takipçilerin Marka Dağılımı

Turkcell’i takip edenlerin %26’sı Vodafone’u, %20’si ise Avea’yı takip ediyor. Twitter üzerinde Avea'nın iki katı büyük bir kitleye sahip olmalarına karşın Vodafone’un Turkcell takipçilerine, Turkcell’in de Vodafone takipçilerine ciddi anlamda nüfuz edemediği gözüküyor. 


Vodafone’u takip edenlerin %27’si Turkcell’i, %21’i ise Avea’yı takip ediyor.


Avea takipçileri ise %40 oranında Vodafone’u ve yine aynı oranda Turkcell’i takip ediyor. Avea bu anlamda rakip operatörlere en fazla takipçi veren operatör. Grafik ve tablodan anlaşılacağı üzere Vodafone ve Turkcell'in sadık kitlelerini korurken rakip markalara olan nüfuzlarını arttırmalarının yollarını araması gerekiyor. Bu noktada ilgili kitlenin demografik özelliklerini, sosyal medya kullanım alışkınlıklarını anlamaları çok önemli. Bir başka yazıda 3 ay öncekine göre rakamlarda nasıl bir değişim olduğunu ve takibin hangi marka ile başlayıp hangi rakibe doğru kaydığını ayrıca marka takipçilerinin kanaat önderlerini paylaşmayı planlıyoruz. 
Araştırmayı yaptığımız analiz aracımız hakkında daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Yorum ekle