MOBİL MESAJLAŞMA SAVAŞLARI

Mobil mesajlaşma kendine özgü bir sosyal platforma dönüşmesi ile birlikte Facebook gibi "geleneksel" platformdan daha fazla iletişime ve sosyalleşme merkezine dönüştü. Peki rekabetin kıyasıya yaşandığı bu ortamda hangi uygulamalar, hangi ülkelerde daha popüler?


Çin'in dahil edilmediği rapora göre Facebook Messenger ve WhatsApp'ın liderliğini geçen ay da devam ettirdiği yarışta, Facebook'un anlık mesajlaşma pazarını tek başına nasıl kontrol ettiği açıkça görülüyor. Mevcut durumda, Messenger uygulama liderliğini WhatsApp'tan tekrar geri aldı. Bununla birlikte Facebook'un yayınladığı resmi rakamlara göre ise WhatsApp, en büyük "kayıtlı" kitleye sahip durumda. Facebook Messenger'ın bu denli yüksek kullanıcıya sahip olmasının nedeni bilindiği üzere bir süre önce Facebook'un mesaj gönderebilmek için Messenger kullanmayı zorunlu hale getirmesi. Bu istatistiklere göre küresel anlamda Facebook'a rakip olabilecek tek uygulama konumunda Microsoft'un sahibi olduğu Skype gözüküyor.

Hangi uygulamanın hangi ülkelerde ön planda olduğuna baktığımızda Facebook yine ilk dikkat çeken uygulama oluyor. 33 ülkeden sadece 8'inde Facebook zirvede değil. Aralarında Türkiye'nin de olduğu 15 ülkede WhatsApp, aralarında ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Kanada, İsveç gibi gelişmişlik düzeyinin yüksek olduğu 10 ülkede Facebook Messenger zirvede yer alıyor. Asya'nın teknolojideki güçlü ülkeleri ise "yerli malı" kullanımına odaklanmış durumda. Çin'de WeChat, Japonya'da Line, Güney Kore'de ise KakaoTalk en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamaları konumundalar.

Kaynak: GlobalWebIndex


Yorum ekle