Facebook Messenger 2015 ilk çeyrek raporu

Hizmete sunulduğu 2011 yılından itibaren gelişimini sürekli artıran Facebook Messenger, son birkaç yıldır bu gelişim hızını daha da artırdı. WhatsApp'ın web'den de kullanımına olanak sağlanıldığı gibi birkaç ay önce messenger.com'u hizmete alan ve uygulamayı kullanmak için artık Facebook hesabına sahip olma zorunluluğunu da kaldıran Messenger, önümüzdeki dönemde yükselişini devam ettirecek gibi görünüyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Facebook Messenger geçtiğimiz iki yılda büyük gelişim kaydetti. Öyle ki 2013'ün ortalarından itibaren kullanım oranını neredeyse iki katına çıkardı. 

2015'in ilk çeyreğinde etkileşim oranı tahmin edileceği üzere genç kullanıcılar arasında daha fazla. Yine yıldan yıla bakıldığında etkileşim oranı tüm internet kullanıcılarına kıyasla %16'lık bir artışla gençler arasında daha fazla. Aktif kullanıcıların yaş grafiği dağılımında ise %33'lük oranla 25-34 yaş arası kitle, 16-24 yaş arası kitlenin 2 puan önünde yer alıyor. Messenger, hem tüm internet kullanıcıları hem de 16-24 yaş arası kitle arasında Facebook ve YouTube'un ardından en çok tercih edilen platform konumunda.

.

Bir önceki haberimizde Facebook Messenger'ın daha çok ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Kanada, İsveç gibi gelişmişlik düzeyi yüksek ülkelerde kullanıldığından bahsetmiştik. Bu rapor da bunu açıkça gösteriyor. Messenger uzakdoğu pazarında ise yok denecek kadar az kullanılıyor. Bunun nedeni olarak ise o ülkelerin kendi "yerli" mesajlaşma uygulamalarını kullanmaları gösteriliyor. Çin'de WeChat, Japonya'da Line, Güney Kore'de ise KakaoTalk kullanımı çok yüksek boyutlarda yer alıyor.

Kaynak: GlobalWebIndex


Yorum ekle