Facebook "Şimdi Bağışta Bulun" butonunu kullanıma sundu

Şirket, kâr amacı gütmeyen kuruluşların ve hayır kurumlarının insanlarla daha kolay etkileşime geçip, bağışta bulunmalarına olanak sağlayan "Donate Now" (Şimdi Bağışta Bulun) butonunu tanıttı. Sadece bu tarz sayfaların sahip olabileceği buton Beğen - Beğenmekten Vazgeç butonunun yanında yer alıyor. Söz konusu butona tıklanıldığında kullanıcılar hayır kurumlarının bağış sayfalarına yönlendiriliyor. Aynı buton sayfalar haricinde sayfaların reklam paylaşımlarında da yer alıyor.


Facebook'un sadece "aracı" olduğu özellik için şirket de bağış sayfasına gitmeden önce bu bağışlarla ilişkisinin olmadığı konusunda bir uyarı veriyor. Şimdilik deneme aşamasında olan özellik "Ice Bucket Challenge" akımının doğmasına ön ayak olan The ALS Association gibi hayır kurumlarının sayfalarında kullanıma başlamış durumda. Deneme aşamasının başarılı olması halinde uygulamanın diğer sayfalarda da yaygınlaşması, ayrıca doğal afet gibi durumlarda etkin rol oynaması bekleniyor.

Twitter direkt mesaj özelliğini geliştirmeye devam ediyor

Twitter bu yıl sıkça üzerinde durduğu Direkt Mesaj özelliğini geliştirmeye devam ediyor. Daha önce nisan ayında isteğe bağlı olarak takip edilmeyen kişilerden direkt mesaj alabilme özelliğini devreye sokan şirket, geçtiğimiz günlerde de direkt mesajdaki 140 karakter sınırını tamamen kaldırmıştı.

Bu iki yeniliğe kıyasla ufak bir yenilik olarak gözükse de Twitter şimdi de masaüstü siteye yeni direkt mesaj uyarısı getirdiğini açıkladı. Buna göre daha önce sitedeki Mesajlar seçeneğinin üzerinde rakam şeklinde gözüken yeni mesaj uyarısı artık ekranın sağ üst köşesinde kimden geldiği ve mesajın içeriği olarak da gözükecek. Mobil uygulamayı kullananlar için direkt mesajlara ulaşma konusunda başarılı olunsa da web sitede yeni mesaj uyarılarının sadece Mesajlar seçeneğinde belirmesi bazı kullanıcıların bu mesajı görememesine veya çok sonra görmelerine neden oluyordu. Şirket böylece bu tarz sorunları ortadan kaldırmayı öngörüyor.

Direkt mesajın bu yeni özelliği henüz uygulamaya konduğu için bazı kullanıcılarda şimdilik çalışmıyor.

Twitter hisseleri tarihinin en düşük seviyesinde

Twitter 7 Kasım 2013'te New York Borsası'nda (NYSE) 26 dolar ile işlem görmeye başlayıp, aynı günü 46 dolarlık büyük bir başarı ile tamamlamıştı. Geçen mayıs ayından beri hisseleri sürekli düşüş halinde olan Twitter, dünkü (20 Ağustos) işlem gününü halka arz etmeye başladığı ilk günkü seviyeden yani 26 dolardan kapattı. Twitter hisseleri en yüksek değer olarak 26 Aralık 2013'te 73 dolardan işlem görmüştü.

Birkaç ay önce şirketinin yeterince büyütememekle eleştirilen Dick Costolo'nun CEO'luk görevini bırakması, ardından Twitter'ın kurucusu ve eski CEO'su Jack Dorsey'in geçici olarak bu göreve gelmesi ve görevindeki belirsizlik bu birkaç aylık dönemdeki düşüşün nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Tüm bunlara karşın geçen ay 2015 yılının ikinci çeyreğine yönelik yayımladığı raporda şirket, gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre %61 artırarak 502 milyon dolarlık gelirle tamamlamıştı. Şirketin hisse başına geliri ise 0,7 dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

Facebook'ta günün en iyi postları 10 Ağustos 2015

10 Ağustos 2015 tarihinde Türk markalarının Facebook'ta yaptığı en iyi 20 paylaşım.

Fazlası...