SİYASİ PARTİ VE LİDERLERİN FACEBOOK SEÇİM KARNESİ

Seçim döneminde siyasi parti ve liderler meydanlar haricinde sosyal medyada da birbirleriyle kıyasıya yarıştı. Biz de Ocak - Haziran 2015 dönemindeki bu parti ve liderlerin Facebook sayfalarını inceledik.

Toplamda sekiz sayfanın incelendiği bu araştırmada sayfalardan toplam 7,547 ileti paylaşıldı. Bu paylaşımların %64,3'nü yani 4,856'sını resimli iletiler oluşturdu. Resim iletilerden sonra 1,711 paylaşım ile en çok videolu iletiler tercih edildi.


6 aylık dönemde en çok yeni fan sayısına ulaşan siyasi parti 2,393,099 kişi ile AK Parti olurken, bu dönemde toplamda 389,931 fan sayılık artış ve 887,562 fan sayısı ile en fazla büyüyen sayfa HDP oldu. Siyasi liderlerde ise fan sayısını en çok artıran isim HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş oldu. Demirtaş 350 bin civarı yeni fan'a sahip oldu. Ancak değişim oranında en çok büyümeyi %191,01'lik oranla Başbakan ve AK Parti genel başkanı Ahmet Davutoğlu yaptı. Bu dönemde tüm siyasi parti ve parti liderleri arasında fan kaybeden tek ismin CHP genel başkanın Kemal Kılıçdaroğlu olduğu gözlendi. Kılıçdaroğlu yaklaşık 100 bin civarında fan kaybetti.

En başarılı içeriklerde ise en çok etkileşim alan isim 6 milyon civarı bir fan sayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Tayyip Erdoğan en çok etkileşim alan resim, yazı ve bağlantıyı, Selahattin Demirtaş ise en çok etkileşim alan videoyu takipçilerine sundu. Tayyip Erdoğan'ın 17 Mayıs 2015'te paylaştığı görsel 416,632 kişi tarafından beğenilirken, Selahattin Demirtaş'ın 21 Mayıs 2015'te paylaştığı ve büyük ilgi gören videosu 120,977 kişi tarafından beğenildi.

Tüm araştırmayı alttaki linkten indirebilirsiniz. 

FB Parti - Lider (2).pptx (3,4MB)

Web sitelerinde paylaşmak için lütfen kaynak gösteriniz.

MOBİL MESAJLAŞMA SAVAŞLARI

Mobil mesajlaşma kendine özgü bir sosyal platforma dönüşmesi ile birlikte Facebook gibi "geleneksel" platformdan daha fazla iletişime ve sosyalleşme merkezine dönüştü. Peki rekabetin kıyasıya yaşandığı bu ortamda hangi uygulamalar, hangi ülkelerde daha popüler?


Çin'in dahil edilmediği rapora göre Facebook Messenger ve WhatsApp'ın liderliğini geçen ay da devam ettirdiği yarışta, Facebook'un anlık mesajlaşma pazarını tek başına nasıl kontrol ettiği açıkça görülüyor. Mevcut durumda, Messenger uygulama liderliğini WhatsApp'tan tekrar geri aldı. Bununla birlikte Facebook'un yayınladığı resmi rakamlara göre ise WhatsApp, en büyük "kayıtlı" kitleye sahip durumda. Facebook Messenger'ın bu denli yüksek kullanıcıya sahip olmasının nedeni bilindiği üzere bir süre önce Facebook'un mesaj gönderebilmek için Messenger kullanmayı zorunlu hale getirmesi. Bu istatistiklere göre küresel anlamda Facebook'a rakip olabilecek tek uygulama konumunda Microsoft'un sahibi olduğu Skype gözüküyor.

Hangi uygulamanın hangi ülkelerde ön planda olduğuna baktığımızda Facebook yine ilk dikkat çeken uygulama oluyor. 33 ülkeden sadece 8'inde Facebook zirvede değil. Aralarında Türkiye'nin de olduğu 15 ülkede WhatsApp, aralarında ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Kanada, İsveç gibi gelişmişlik düzeyinin yüksek olduğu 10 ülkede Facebook Messenger zirvede yer alıyor. Asya'nın teknolojideki güçlü ülkeleri ise "yerli malı" kullanımına odaklanmış durumda. Çin'de WeChat, Japonya'da Line, Güney Kore'de ise KakaoTalk en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamaları konumundalar.

Kaynak: GlobalWebIndex

FACEBOOK'TA GLOBAL BİR TÜRK SAYFASI: MAVİ KOCAELİ

Mavi Kocaeli adından da anlaşılacağı üzere Kocaeli'de faaliyet gösteren yerel bir gazete. İsmin ön plana çıkmasının nedeni gazetenin kendisinin aksine gazetenin Facebook sayfası. Sayfadan çoğunlukla video paylaşımları yapılıyor. Yapılan paylaşımlarda ilk göze çarpan detay videolara yapılan yorumların Türkçe hariç her dilden olması. Sayfanın sitesi Türkçe olmasına rağmen Facebook sayfalarından İngilizce paylaşım yapılıyor. 

Sayfada yer alan açıklamaya göre 7 Nisan 2011'de yayına başlayan sayfanın şu anda 3 milyonun üzerinde beğenisi mevcut ve beğeni trafiği sürekli artış halinde. Sayfanın en çok beğenildiği ülke Brezilya. 260 bin Brezilyalı'nın beğendiği sayfayı yine 260 bin civarı beğeni ile ABD takip ediyor. Türkiye'ye ait beğeni sayısı ise 240 bine yakın. Sayfanın diğer büyük takipçileri arasında Pakistan, Tayland, Irak, Mısır, Filipinler, Meksika gibi ülkeler de yer alıyor.


GENÇLER ARASINDA SNAPCHAT'İN KULLANIMI EN ÇOK AVRUPA'DA

Bir önceki yazımızda Snapchat'in geçler arasında yaygınlaşmasından ve öneminden bahsetmiştik. 16-19 yaş arası gençleri kapsayan araştırmaya göre Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri açık ara Snapchat'in en çok kullanıldığı ülkeler konumunda. Özellikle İrlanda, Belçika ve İsveç bu alanda ön plana çıkıyor. Uygulama Orta Doğu ve Latin Amerika ülkelerinde de popülerliğini artırmış durumda. Buna karşın Asya ülkelerinde istediği başarıya ulaşmış değil.


YOUTUBE ÜRÜN DEĞERLENDİRMESİNDE EN GÜVENİLİR KAYNAKLARDAN BİRİ OLDU

Geçtiğimiz nisan ayı boyunca 16-45 yaş arasındaki 500 izleyicinin video izleme alışkanlıkları ve YouTube değerlendirmelerinin ürün satın alma üzerindeki etkilerini analiz eden İngiltere merkezli BuzzMyVideos ve OnePoll şirketlerinin raporuna göre İngiliz halkı YouTube'a çok güveniyor. Bu güvene en büyük katkıyı YouTube'da içerik yaratan kullanıcıların kendi sayfalarından paylaştıkları eğitici, öğretici ve tanıtıcı videolar sağlıyor. Bu videolar arasında makyaj dersleri, yemek hazırlama, el sanatları gibi içerikler ön plana çıkıyor.